Antykoncepcja awaryjna

08.08.2017

ANTYKONCEPCJA AWARYJNA - OD 23 LIPCA 2017 WYŁĄCZNIE NA RECEPTĘ

W niedzielę 23 lipca w życie weszła nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wprowadza między innymi zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Dotyczą one doregulowania dostępu do tabletek ellaOne. 

Przez ostatnie miesiące preparat ellaOne był dostępny jako preparat OTC czyli dostępny w aptece bez recepty.

ellaOne to preparat antykoncepcyjny dla kobiety w wieku rozrodczym (w tym osoby

Zawarty w tym preparacie Uliprystal jest doustnym syntetycznym modulatorem receptora progesteronowego o dużym powinowactwie wiązania do tego receptora u ludzi. W przypadku stosowania jako antykoncepcja w sytuacji nagłej mechanizm działania polega głównie na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji poprzez wstrzymanie wyrzutu hormonu lutenizującego (LH) - jest to preparat głównie zapobiegający zapłodnieniu.

Od jutra do antykoncepcji hormonalnej wydawanej po okazaniu recepty lekarskiej zaliczać będziemy preparat ellaOne oraz Escapelle.

W przypadku każdej metody antykoncepcji "awaryjnej" kluczowy jest czas, który upływa od stosunku do przyjęcia preparatu antykoncepcyjnego ponieważ ich skuteczność stopniowo maleje.

Receptę na "awaryjne" preparaty antykoncepcyjne może wydać każdy lekarz z pełnym prawem wykonywania zawodu choć najczęściej te preparaty przepisywane są przez ginekologów i lekarzy rodzinnych. 

Do antykoncepcji "awaryjnej" zaliczamy także wkładki domaciczne zakładane w Polsce wyłącznie przez ginekologów.

W przypadku potrzeby zastosowania antykoncepcji "awaryjnej" należy pilnie zgłosić się do ginekologa lub swojego lekarza rodzinnego. W przypadku braku możliwości skontaktowania się ze "swoim" lekarzem należy zgłosić się do placówki Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. 

Podczas przebywania na wyjeździe poza miejscem zamieszkania i gminami ościennymi do własnej można udać się do każdej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Polsce i uzyskać konsultację lekarską w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ.

Przeciwskazaniem do zastosowania preparatów antykoncepcji "awaryjnej" jest ciąża i przed zastosowaniem ich należy wykluczyć istniejącą ciążę. W tym celu należy wykonać dostępny bez recepty test ciążowy (najlepiej z porannej próbki moczu choć można wykonać test o każdej godzinie) i okazać wynik lekarzowi 

Badanie dwuręczne ("ginekologiczne") nie jest wymagane przed przepisaniem antykoncepcji "awaryjnej" poza szczególnymi przypadkami takimi jak wymienione poniżej i brak możliwości wykonania badania nie jest przeciwskazaniem do przepisania tych preparatów

Wskazania do badania dwuręcznego:
?? Podejrzenie ciąży
?? Podejrzenie infekcji przenoszonej drogą płciową celem jednoczesnego wdrożenia leczenia
?? Ocena wskazań do "awaryjnego" założenia wkładki domacicznej
?? Zaległe badanie cytologiczne - podejrzenie patologii szyjki macicy


Preparatów antykoncepcji "awaryjnej" NIE MOŻNA uzyskać bez obecności pacjentki na konsultacji lekarskiej - recepta nie zostanie wydana partnerowi/rodzicowi pacjentki bez jej obecności.

-------------------------------------------------------------
W razie pytań pozostaję do dyspozycji - proszę o przesyłanie ewentualnych pytań przez Facebook lub pisząc do mnie na jacek.bujko@przychodniaszczecinska.pl

Materiały
1. Charakterystyka produktu leczniczego ellaOne - http://www.ema.europa.eu/?/EPA?/human/001027/WC500023670.pdf
2. Antykoncepcja awaryjna - opis metod w języku angielskim - http://www.aafp.org/afp/2000/1115/p2287.html
3. Czy badanie dwuręczne jest niezbędne przed przepisaniem antykoncepcji "awaryjnej"? - artykuł http://www.medscape.com/viewarticle/733309

Newsletter

© 2024 - Przychodnia Szczecińska

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji.

Wykonanie: avangardo.pl

Jacek Bujko - ZnanyLekarz.pl